Köster

Köster, günümüzde kullanılmakta olan standart çimentolar ile uyumlu bir şekilde kullanılabilmektedir. Sentetik kauçuk esaslı sıva harç ve sıvı katkısıdır.

Ne İşe Yarar?

Su yalıtımı için yapılan çalışmalar sırasında, hareketli alanlar için oldukça uygun malzemedir. Yalıtım ve diğer işler için kullanılmakta olan malzemelerin genelde rijit ürünler olmasından dolayı, ileriki süreçlerde işlem gören kısımlarda çatlama olması muhtemeldir. Köster izolasyon ve su yalıtımı sırasında uygulanabilecek ve uygulandığı alanda da tamir harçlarının esneklik kazanmasına yardımcı olan bir madde haline dönüşmektedir. Bu sayede ileriki süreçte çatlamaların oluşmasının önüne geçilmiş olur. Köster uygulanmış olduğu alanda şunları sağlar:

  • Harçlarda kullanıldığı zaman, uygulamada kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca uygulanmış olduğu alandaki su geçirmezliğin artmasını sağlamaktadır.
  • Harcın suyu tutmasını arttırmaktadır. Bu sayede harç süratli bir şekilde kurumaz ve en ufak çatlağın dahi kapanmasına yardımcı olur.
  • Uygulanmış olduğu alanda malzemelerin birbirine yapışma kuvvetini arttırmaktadır.
  • Uygulanmış olduğu bölgeye esneklik ve dayanıklılık katar.
  • Harç içerisinde kullanıldığı zaman aşınmayı engeller ve olabildiğince uzun süre harcın sağlam kalmasını sağlar.
  • Kullanılmış olduğu malzemelerin içinde donma ve çözülme direncinin artmasını sağlamaktadır. Bu sayede yağ ve solvent geçirgenliği de düşmektedir.

 

Nasıl Kullanılır?

Beton ve Harç Katkısı Olarak

Malzeme çimento içerisinde %5 ile 20 aralığında olacak şekilde ayarlanmalıdır. Kullanılan Köster’in miktarına, kullanılacak olan harcın m3 miktarına bakılır. Bu değerler oranında Köster’in malzeme içerisinde kullanılması gereken miktar hesaplanır. Dozajlama miktarının uygulama kalınlığına ters orantıda olması gerektiği, düşük katman için üst sınıra, tüksek olan katman kalınlıkları için ise alt sınıra yakın olacak şekilde dozajlama olmalıdır.

Aderans Harcı İmalatı

İmalat için 1 ölçek çimento ve 3 ölçek kuru olacak şekilde iyice karıştırılması gerekir. Ardından karıştırılmış olunan toz haldeki malzemelerin içerisine 1 ölçek de Köster ilave edilmesi gerekir. Ortaya çıkan karışıma en son olarak da 3 ölçek olacak şekilde su katılması gerekir. Su katma işleminin ardından, karıştırılmış olan tüm malzemeler iyice karıştırılır. Sürülebilme kıvamına geldiğindeyse, daha önceden nemlendirilmiş olan yüzeylere ortaya çıkan Aderans harcı uygulanır.

Serpme Harcı İmalatında

Serpme harcı imalatında çimentoyu 1 ölçek kullandıktan sonra, 4 ölçek olacak şekilde dişli kum ilavesi yapılması gerekir. Bu kumu kuru olacak şekilde ilave etmeniz gerekir. Ardından bu karışımın içerisine 1 ölçek Köster, 3 ölçek de su ilave edildikten sonra karışımın akışkan olması için karıştırılması gerekir. Daha sonra serpme harcı fırça yardımı ile daha önceden nemlendirilen yüzeye serpilir. Bu işlemin ardından 24 saat kuruma süresi beklenmelidir.

Yapıser Teknik yapı olarak, mağazamızda yer alan her ürün gibi Köster’in malzeme kalitesine de güveniyoruz. Uygun fiyata kaliteli Köster almak istiyorsanız, web sitemizde yer alan mağaza kısmından ürünümüzü inceleyebilir ve satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

ÜRÜNLERİMİZ

Xypex Crystalline Technology, 1969 yılından beri Kanada'da ve 1987 yılından beri Türkiye'de faaliyet göstermektedir.

0/5 (0 Reviews)