Kristalize Beton Katkısı

Kristalize beton katkısı, betonun daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Kristalize beton katkısız sayesinde betonda bulunan kimyasal yapı daha sert hale gelmekte ve daha yoğun olmaktadır. Bu durumda betonun dayanıklılığını arttırmaktadır.

Bu katkı maddesi genelde çimento, çakıl, kum ve su karışımında kullanılır. Ortaya çıkan malzeme ile beton içerisinde bulunan serbest kimyasal moleküller kristalleşme girilmektedir. Bu sayede beton daha sıkı hale gelmektedir. Kullanılan katkı maddesi sayesinde su geçirmez beton elde edilmekte ve inşa edilen yapının daha sağlam ve güvenilir olması sağlanmaktadır. Aynı zamanda kristalize beton katkısı sayesinde inşa edilen yapıda kullanılan betonun içerisine su almaması sayesinde daha uzun yıllar sağlam bir şekilde ayakta durması mümkündür.

Betondaki bu sağlamlığın oluşmasını sağlayan, beton içerisinde yer alan kimyasalların tepkimeye girmesi sonucu kristallerin oluşmasıdır. Bu kristaller beton kütlesini suya karşı dayanıklı kılar. Bu sayede beton içerisindeki kütle ayrılmaz hale gelir.

Kristalize beton katkısı, betonun su geçirmemesi dışında betonun dirence karşı dayanıklı hale gelmesi için de mekanik özelliklerin güçlenmesini sağlamaktadır. İçerisinde klorür bulundurmamasından dolayı da demirlerde oluşabilecek hasarları ortadan kaldırır. Aksine demiri korur ve etrafındaki betonun güçlenmesi ile daha dayanıklı hale gelmesini sağlar.

Kristalize beton katkısının artıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Negatif ve pozitif taraftan yüksek hidrostatik su basıncına karşı dayanıklılığı sağlar.
  • Uygulanması sırasında ekstradan bilgiye ihtiyaç yoktur. Sadece karışım aşamasında oranı iyi ayarlamak gerekir.
  • Beton içerisinde kullanıldığı zaman, betonun agresif kimyasallara karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlar.
  • Su yalıtımı için birebirdir.

 

Nerelerde Kullanılabilir?

Kristalize beton katkısının kullanım alanı oldukça fazladır. İhtiyaç duyulduğu takdirde tünel ve kanallarda, depo ve tanklarda, arıtma tesisleri ve atık su depolarında, yeraltı sığınaklarında, otoparklarda ve asansör çukurlarında kullanılabilir. Fakat kullanım alanları sadece bu kadar ile sınırlı değildir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz ihtiyaçlar babında, ihtiyaç duymuş olduğunuz her alanda betonun kristalize olmasını istiyorsanız kullanım şekline dikkat ederek beton katkısını kullanabilirsiniz.

Kullanım Şekli

Öncelikle kristalize beton katkısının faydalı olabilmesi için kullanılan beton malzemesinin kaliteli olması gerekir. Bu sayede kristalize beton katkısı çok daha etkili olacaktır. İmalat sırasında kullanılmak isteniyorsa veya belirli miktarda bir malzemenin içinde kullanılmak isteniyorsa oranlar farklılaşır. Burada bakılması gereken asıl nokta betonun içerisinde bulunan çimento miktarının ne kadar olduğudur. Su geçirmez beton elde edilebilmesi ve betonun en iyi şekilde sağlamlaşması için çimento miktarının %2’si kadar olacak şekilde ekleme yapılması gerekir.

İhtiyacınız olan ürünleri Yapıser Teknik Yapı aracılığı ile kaliteli ve uygun fiyata temin edebilirsiniz.

0/5 (0 Reviews)