Konutlarda kullanıma açık olarak yapılmış olan teras çatılarda su yalıtımı, konfor ve yapımızın korunması açısından son derece önemsenmesi gereken alanlardır.
Açık teraslar, güneşin ve yağışların etkisine maruz kalmaktadır. Bu sebeple nasıl kullanılırsa kullanılsın teras çatılarda çok iyi bir yalıtım uygulanması gerekir.
Peki otopark üzeri teras ve çatı teraslarda hangi tip su yalıtım ürünleri uygulanabilir. Gelin bunları detaylandıralım…

  1. Poliüretan su yalıtımı, likit olarak kullanılan yapılarda son zamanlarda ve endüstriyel alanların zeminlerinde ek yersiz kaplama olarak ta tercih edilen ürün çeşididir. Poliüretan su yalıtımı uygulaması, beton veya şap üzerine sürme ya da dökme olarak uygulanıp taraklı mala ile yüzeye yayılır bu şekilde poliüretan ek yersiz bir kaplama oluşturarak çatlak ve yüzeylerin tamamıyla yalıtılmasını sağlar. Poliüretan uygulandıktan sonra üzeri ısı yalıtımı (Xps v.b) ihtiyacı değerlendirildikten sonra yüzeyi seramik, şap ve benzeri kaplama malzemeleri ile örtülmelidir. Poliüretan malzeme tipi seçilirken U.V dayanım ihtiyacı öncelikli olarak değerlendirilmelidir.

  2. Polyurea su yalıtımı, polyurea su yalıtım kaplamları iki kompenatlı son derece gelişmiş teknolojiye sahip en ileri su yalıtım ve zemin kaplama malzemesidir. Polyurea mükemmel yüzey kaplama özelliği sayesinde ek yersiz ve esnek yapıdadır. Polyurea ayrıca diğer su yalıtım kaplamalarına oranla daha dirençli ve kimyasala karşı dayanımlı tercih edilecek en kaliteli yöntemdir. Polyurea kaplama sonrası yüzeyin Uv dayanımlı boya veya seramik benzeri üzeri kaplanmalıdır.

  3. Bitüm su yalıtımı, bitüm malzemeler genel olarak petrol kimyavi maddelerden oluşmuş kavcuk yapılı esnek su yalıtım malzemesidir. Dezavantajı, güneşe karşı ve kimyasallara karşı dirençli değildir. Bu nedenle uygulama sonrası yüzeyi mutlaka kapatılmalıdır.

  4. Polimer su yalıtımı, polimer katkılı su izolasyon sıvıları son yılların ucuz olması nedeniyle tercihi artan ürünler arasında yer almaktadır.  Polimer katkılı su yalıtım malzemeleri sıvı su katkılı ürünler olup fıra veya rulo benzeri el aletleri ile uygulanmalıdır. Polimer su yalıtım ürünlerinin yüzeyleri mutlaka kapatılmalıdır.

0/5 (0 Reviews)